Prodejna Zahrádkář


Teplická 368/68, Děčín 4
(naproti divadlu)

Prodejní doba
Adresa
Fakturační údaje
Kontakt
 

Hlavní stránka -> Houby

Lesklokorka lesklá - Reishi (Ganoderma lucidum)

podhoubí, mycelia, osivo, sadba hub


V letošním roce jsme naši nabídku dřevokazných hub rozšířili o sadbu Lesklokorky lesklé - Reishi (Ganoderma lucidum). Lesklokorka lesklá je velmi uctívaná ve východní Asii, kde je hojně používána jako léčivá houba v tradiční čínské medicíně. Je nazývána Reichi či linh chi či božská houba nesmrtelnosti. V současném lékařství je ji věnována pozornost pro její protirakovinné účinky. Zvyšuje imunitu, má antibakteriální a protizánětlivé účinky.


Lesklokorka lesklá - Reishi (Ganoderma lucidum)
Lesklokorka lesklá - Reishi (Ganoderma lucidum), osivo, podhoubí, sadba (mycelia)

Lesklokorka lesklá - Reishi (Ganoderma lucidum)

sadba, podhoubí (mycelia), osivo

Lesklokorka lesklá patří mezi chorošovité houby. Nelze ji přímo konzumovat. Sušené plodnice se melou na prášek a ten se přímo užívá, nebo se dělají výluhy ve vodě nebo v lihu. Má velký obsah léčivých látek. Zvyšuje imunitu, má antibakteriální a protizánětlivé účinky i protirakovinotvorné.

Návod na pěstování Lesklokorky leské:

Lesklokorka lesklá (Reishi) se pěstuje na pilinách či hoblinách listnatých dřevin (zejména bukových a topolových), do kterých se přidá mletý vápenec, nebo křída. Jsou vhodné i hrubé piliny.

Příprava substrátu:
Piliny je nutné tepelně ošetřit - sterilizovat varem. Navlhčené piliny smíchané s vápencem naplníme do varných sáčků 1,5 kg až 2 kg. Sáček zavážeme provázkem tak, že do úvazku vložíme vatu nebo buničinu. Sáčky postavíme do hrnce úvazky nahoru a zalijeme vodou, aby úvazky byly nad vodou. Sáčky vaříme 1 až 2 hodiny. Po vychladnutí sáčky očkujeme tak, že v čisté místnosti bez plísní sáček otevřeme a např. držákem vařečky (kterou jsme před tím vyvařily ve vodě) uděláme doprostřed pilin v sáčku otvor. Do otvoru nasypeme sadbu a sáček přes vatičku v úvazku zavážeme.

Prorůstání podhoubí:

Naplněné sáčky necháme prorůstat při teplotě 20°C až 25°C. Sáčky prorůstají asi 1 měsíc.

Tvorba plodnic Lesklokorky leské:

Po prorůstu můžeme ze sáčku odstranit vatičku a sáček na boku naříznout na několika místech do křížku. Růst a tvorba plodnic probíhá při teplotě 20°C až 25°C a při vyšší vzdušné vlhkosti. Sáčky je třeba rosit. Plodnice rostou jako parožnaté výběžky do 10 cm délky. Pak se začnou vyvíjet klobouky. Sklízejí se, když plodnice získají červenohnědé zbarvení.


Popis Lesklokorky leské:

Lesklokorka lesklá - Reishi (Ganoderma lucidum) se vyskytuje v ČR. Vyrůstá v květnu až říjnu na pařezech a bázi listnáčů v lesích, parcích, zahradách. Upřednostňuje především duby a nevápenatou půdu. Najdeme ji i na bází jiných listnáčů jako jsou ořešáky, platany, topoly.
Plodnice je silně lesklá, jednoletá, vějířovitá či ledvinovitá, konzolovitá. Plodnice je až 30 cm velká, se zřetelným třeněm. Zbarvení v mládí špinavě žlutavé, později červenohnědé, kaštanově hnědé až purpurově černé. Okraj je víceméně ostrý a relativně měkký, lemovaný bělavě, žlutavě až hnědočerveně. Houba může infikovat i kořeny a plodnice pak vyrůstají z báze kmene hostitele.