Prodejna Zahrádkář


Teplická 368/68, Děčín 4
(naproti divadlu)

Prodejní doba
Adresa
Fakturační údaje
Kontakt
 

Hlavní stránka -> Houby

Bedla vysoká (Macrolepiota procera)

podhoubí, mycelia, osivo, sadba hub


Do nabídky našeho obchodu jsme zařadili sadbu podhoubí (mycelii) velmi oblíbené Bedly vysoké (Macrolepiota procera). Bedla vysoká je vynikající jedlá houba.
V přírodě roste na mezích, loukách a v lesích převážně na prosvětlených okrajích a mýtinách. Bedla není nijak zvláštně náročná na vlhkost půdy ani na živiny. Bedlu lze vysadit i v domácích podmínkách na vhodná přírodní stanoviště.
Plodnice tvoří většinou od konce července do konce října, vždy v závislosti na počasí.


Bedla vysoká (Macrolepiota Procera) - podhoubí (mycelia), sadba
Bedla vysoká (Macrolepiota Procera), sadba, podhoubí (mycelia)

Bedla vysoká (Macrolepiota Procera)

sadba, podhoubí (mycelia)

Bedla vysoká (Macrolepiota Procera) je jedlá, velmi chutná houba. K požívání je vhodný především klobouk, třeň je tuhý. Výtečné jsou její klobouky obalované a smažené na oleji nebo ještě uzavřené plněné masem a zapékané. Je vhodná do houbových smaženic. Roste v přírodě na mezích, loukách a v lesích. Na rozdíl od většiny ostatních hub poměrně dobře snáší i sušší stanoviště. Plodnice tvoří většinou od konce července do konce října, vždy v závislosti na počasí.

Návod na pěstování Bedly vysoké:

Bedla není nijak zvláštně náročná na vlhkost půdy ani na živiny. Na rozdíl od většiny ostatních hub poměrně dobře snáší i sušší stanoviště. Nejlépe ji můžeme zakládat na travnatých stanovištích, je možné použít i lesní půdy. Nelze ji pěstovat na půdách bez porostu rostlin.
Výsadba se může provést dvěma způsoby.
Prvním způsobem je výsadba do hnízd. Motykou nadzvedneme drn trávy a ke kořínkům nasypeme 5 až 10 zrnek sadby a drn opět přimáčkneme zpět. Vysazujeme na do sponu asi 0,5 x 0,5 m. Čím hustější výsadbu provedeme, tím rychleji se podhoubí spojí a můžeme očekávat dřívější úrodu. Tímto způsobem osejeme asi 50 m2.
Můžeme použít i plošnou výsadbu, ta je vhodná na jaře a na podzim. Trávu zkypříme například provzdušňovačem na trávník, rovnoměrně pohodíme rozdrobenou sadbu a zasypeme tenkou vrstvou zeminy. Tu potom zaválcujeme. Tímto způsobem osejeme asi 30 m2.
Výsadbu bedly provádíme v závislosti na počasí od začátku dubna až do konce října. Bedla vysoká (Macrolepiota Procera) Pro kontrolu růstu podhoubí je vhodné si značit některé výsevní místo, kde si můžeme po dvou týdnech nadzvednutím drnu zjistit, jak se podhoubí ze sadby rozrůstá. Založenou kulturu prvním rokem udržujeme v době sucha vlhkou kropením. Tvorba plodnic nastává většinou po 2 až 3 letech vždy v závislosti na průběhu počasí. Kultura nevymrzá a bude na stanovišti mnoho let. V případě extrémního průběhu počasí (přemokření, vysoké teploty nebo extrémní sucho) může být výsadba neúspěšná.