Prodejna Zahrádkář


Teplická 368/68, Děčín 4
(naproti divadlu)

Prodejní doba
Adresa
Fakturační údaje
Kontakt
 

Hlavní stránka -> balkonové rostliny


balkonové rostliny

Pelargonie, Muškát - Pelargonium

Pelargonie, lidově nazývané muškáty, patří k nejoblíbenějším balkonovým i hrnkovým květinám. První pěstovaný druh pelargonie byla Pelargonium triste, původem z Jižní Afriky. Ve své domovině jsou muškáty nuceny šetřit vláhou a umí s ní dobře hospodařit. Oba základní druhy muškátů - pelargonie peltatum (převislé muškáty) i Pelargonie zonale (vzpřímené) jsou schopny udržet určitou zásobu vody, snáší proto i za plné vegetace přestávky v zálivce, a jako balkonové rostliny nejsou rozhodně tak choulostivé jako třeba surfinie, nebo petunie. Na trvale suchých stanovištích ovšem pelargonie nenarostou a nekvetou, jako v přiměřeně vlhkém substrátu. Velmi dobře se jim daří v přímém slunci. Při delším zastínění se muškáty "vytahují", jsou zesláblé, velmi málo kvetou a jsou náchylné k chorobám.

Pelargonie, Muškát (Pelargonium) Pelargonie, Muškát  (Pelargonium) Pelargonie, Muškát (Pelargonium) Pelargonie, Muškát (Pelargonium)

Archiv: balkonové rostliny (momentálně není v nabídce)


balkonové rostliny (momentálně není v nabídce)
Bakopa (Sutera diffusus)

Bakopa - Sutera diffusus

(momentálně není v nabídce)

Bakopa je letnička vhodná do truhlíků a závěsných nádob. Pochází z jižní Afriky a zcela zdomácněla na Kanárských ostrovech. Tvoří hustý polštář s převislými výhony. Drobné kulaté listy mají výrazné zuby. Pěticípé květy vyrůstající v paždí listů mají bílou, růžovou, fialovou nebo modrou barvu. Kvete v období červen až září. Vhodné stanoviště je na slunci tak i do polostínu.

Balzamína, Netýkavka - Impatiens wallerana

(momentálně není v nabídce)

Balzamína, původem z tropické oblasti Afriky, roste ve své domovině jako plevel. U nás svými květy zdobí závěsné nádoby nebo balkony a parapety oken. Květy mohou být jednoduché, plné nebo dvoubarevné a mohou mít bílou, oranžovou, růžovou, lososovou nebo levandulovou barvu. Kvete od března do listopadu. Vyžaduje světlé stanoviště bez přímého slunce. Při nedostatku vody balzamína málo kvete.

Balzamína, Netýkavka (Impatiens wallerana) Balzamína, Netýkavka (Impatiens wallerana) Balzamína, Netýkavka (Impatiens wallerana) Balzamína, Netýkavka (Impatiens wallerana)

Fuchsie - Fuchsia

(momentálně není v nabídce)

Fuchsie je kvetoucí rostlina. Pochází z horských oblastí Latinské Ameriky. Je oblíbená především pro rozmanitost svých květů, které se liší barvou a tvarem. Fuchsie se nejčastěji pěstují v keříkovitém tvaru. Velice oblíbené jsou stromkové. Převislé fuchsie jsou vhodné do závěsných nádob anebo v truhlíků. Venkovní fuchsie kvetou od července do října. V létě se fuchsiím daří v mírně stíněných, chladnějších, vlhkých a vzdušných podmínkách. Nemají rády horký a suchý vzduch, který způsobuje opad listů a poupat. V létě pravidelně zaléváme, substrát nesmí nikdy zcela vyschnout. V zimě zaléváme slabě. Fuchsie přezimuje při teplotě 4 – 10 °C.

Fuchsie (Fuchsia) Fuchsie (Fuchsia) Fuchsie (Fuchsia)

Čínský karafiát / Hvozdík čínský - Dianthus chinensis

(momentálně není v nabídce)

Čínský karafiát (Hvozdík čínský - Dianthus chinensis) je jeden z mnoha druhů hvozdníků / karafiátů. Patří mezi oblíbené letničky s pestrými květy. Uplatní se do skupinových výsadeb, na záhony, obruby i do nádob. Pro bohaté kvetení je nutné odstraňovat odkvetlé květy, tvorba semen rostliny vysiluje. Upřednostňuje slunné stanoviště s propustnou a výživnou půdou.

Čínský karafiát / Hvozdík čínský (Dianthus chinensis) Čínský karafiát / Hvozdík čínský (Dianthus chinensis)
Surfinie

Surfinie - Surfinia

(momentálně není v nabídce)

Surfinie vznikly šlechtěním petůnií. Na rozdíl od petunií jsou skutečně převislého růstu. Surfinie má stonky plné květů a proto je zvláště vhodná pro balkónové truhlíky nebo zavěšené nádoby na terasách a balkonech. Květa nabízejí širokou škálu barevných odstínů. Surfinie vyžadují slunné stanoviště, snáší však i polostín, kde však méně kvetou. V době růstu vyžaduje hodně světla a vody a pravidelné hnojení.

Plektrantus (Plectranthus)

Plektrantus - Plectranthus

(momentálně není v nabídce)

Plectranthus je převislá rostlina okrasná svými zelenobílými listy. Je vhodná pro balkónové truhlíky nebo zavěšené nádoby. Plectranthus sesázený s kvetoucími rostlinami jako jsou např. muškáty, petunie vytváří krásný květinový kontrast. Rostlina pochází z Afriky, Austrálie a Oceánie. Kvete nenápadnými drobnými bílými nebo růžovými květy v období srpna a září. Listy při doteku trpce voní. Proto se ji také často lidově říká kostelní kvítko, kadidlo, a molice. Pro svoji vůni odpuzuje komáry, moly a hmyz.

Podívejte se také na: