Prodejna Zahrádkář


Teplická 368/68, Děčín 4
(naproti divadlu)

Prodejní doba
Adresa
Fakturační údaje
Kontakt
 
Hlavní stránka -> jarní cibuloviny

Drobné jarní cibuloviny

(sezoní zboží - podzim 2016)


Kosatec (Iris)


Kosatce (Irisy) patří mezi velmi ceněné pro své krásné květy se zvláštní stavbou. Květy jsou trojčlenné. Vnitřní tři okvětní lístky jsou u většiny druhů vztyčené, vnější tři okvětní lístky jsou převislé nebo odstávající do stran. Kosatce byly pro svou pestrobarevnost květů pojmenovány po řecké bohyni duhy Iris. Kosatce se dělí do dvou hlavních skupin, a to kosatce s oddenky a kosatce s cibulemi.
Cibulnaté kosatce, kvetou časně zjara a sázejí se na podzim. Zásobním orgánem těchto druhů kosatců je cibule. Od kosatců s oddenkem se liší především svojí výškou a stavbou květu. Kosatce s cibulí dorůstají výšky okolo 10 až 12 cm. Cibulnaté kosatce je možné vysazovat nejen do skupinek s ostatními jarními cibulovinami, ale i samostatně na záhony, do skalek nebo do trávníku. Irisy se velmi dobře vyjímají v nádobách, které budou brzy na jaře naplněny atraktivními květy.


Kosatce (Irisy) s cibulemi - podzim 2016
Kosatce (Iris) - Danfodiae
Danfodiae
15 cm

Cibule kosatčíků vysazujeme v říjnu pokud možno na slunné stanoviště. Před výsadbou pohnojíme NPK v dávce 100g/m2. Sázíme tak hluboko, aby nad cibulí byla vrstva země po slehnutí půdy nejméně 2x větší než je výška cibule. Na jaře opět přihnojíme plným hnojivem. Na stanovišti ponecháváme několik let.

Sněženka (Galanthus)


Sněženky jsou drobné cibulnaté trvalky. Kvetou koncem zimy, kdy ohlašují začátek jara. Malé bílé převislé a někdy vonné květy vykvétají nad úzkými zelenými listy. Charakteristickým znakem sněženek jsou zpravidla tři vnitřní okvětní lístky kratší než tři vnější, se zelenou skvrnkou ve výkrojku. Velikost skvrny je variabilní. Některé skvrny na vnitřních lístcích jsou velké, jindy mají tvar dvou teček. Vzácně se najdou rostliny bez zelené skvrny a ještě vzácnější jsou se skvrnou žlutou. Je známo kolem 19 druhů sněženek, které jsou rozšířeny v Evropě, jihozápadní Asii a v severní Africe. V ČR roste hojně ve volné přírodě Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis). V Turecku a na Balkáně má svou domovinu Sněženka Elwesova (Galanthus elwesii).
Sněženky patří mezi jedovaté rostliny. Obsahují alkaloidy (lykorin, galanthamin, tazetin) nejvíce v cibuli. Otrava se projevuje sliněním, zvracením a průjmem.


Sněženky (Galanthus) - podzim 2016
Sněženka podsněžník - Galanthus Nivalis

Sněženka podsněžník (Galanthus Nivalis)

Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis) je občas nazývána jako sněženka bílá nebo sněženka předjarní. Je vysoká kolem 10 cm. Vyskytuje se téměř po celé Evropě až po západní Asii. Roste zejména v humózní a vlhké půdě pod keři nebo mladými stromky na vlhkých loukách nebo v listnatých i smíšených lesích. Velice často se pěstuje i na zahradách nebo v parcích, kde bývá jeden z prvních symbolů blížícího se jara. Začíná kvést již na konci února a kvete až do března někdy i do dubna.

Sněženky (Galanthus) vysazujeme v říjnu pokud možno na slunné stanoviště. Před výsadbou pohnojíme NPK v dávce 100g/m2. Sázíme tak hluboko, aby nad cibulí byla vrstva země po slehnutí půdy nejméně 2x větší než je výška cibule. Na jaře opět přihnojíme plným hnojivem. Na stanovišti ponecháváme několik let.

Bledule (Leucojum)


Bledule (Leucojum) patří mezi cibulnaté trvalky podobně jako sněženka. Kvetou na jaře nebo na podzim. Květy jsou převislé, kulovitě zvonkovité se šesti cípy. Bledule pocházení ze severní Afriky a z jižního středomoří. Jsou rozšířeny v Evropě i jihozápadní Asii. Je známo asi 10 druhů. V ČR rostou ve volné přírodě 2 druhy: Bledule jarní (Leucojum vernum) a Bledule letní (Leucojum aestivum). Větší formou bledule letní je Bledule Gravetye Giant (Leucojum Gravetye Giant).


Bledule (Leucojum) - podzim 2016
Bledule jarní (Leucojum Vemum)

Bledule jarní (Leucojum vernum)

Bledule jarní (Leucojum vernum) kvete koncem zimy nebo začátkem jara v únoru a březnu. Má zvonkovité květy po jednom až dvou na stvolu se šesti bílými okvětními lístky se zelenou nebo žlutou skvrnou na bázi. Rostlina dosahuje výšky kolem 20 cm. Bledule jarní je druh rozšířený ve střední Evropě. Roste ve vlhkých listnatých lesích, vzácněji na vlhkých loukách.
Bledule jarní je rostlina jedovatá. V bleduli jarní jsou obsažené alkaloidy leucojin, lykorin nebo galathamin. Alkaloidy jsou obsažené hlavně v cibulce. Otrava se projevuje zvracením, průjmy ale také nadměrným sliněním. Organismus je značně oslaben.

Bledule letní (Leucojum Aestivum)

Bledule letní (Leucojum aestivum)

(v nabídce pro rok 2016 není zařazeno)

Bledule letní (Leucojum aestivum) je hezká na jaře kvetoucí vytrvalá cibulovina. Na rozdíl od Bledule jarní (Leucojum vernum), kvete později a to od dubna do května. Na lodyze mívá 3 až 7 vonných květů. Květy jsou bílé se zelenými skvrnkami na okvětních lístcích. Rostlina dosahuje výšky kolem 35 cm.
Bledule letní (Leucojum aestivum) se vyskytují se volně v Evropě a západní Asii hlavně kolem Středozemního moře, na Balkáně, na Kavkaze. V ČR roste jen v jihomoravských nížinných luzích. Bledule letní patří mezi kriticky ohrožené druhy flóry v ČR a je chráněná zákonem. Bledule letní patří mezi jedovaté rostliny. Obsahuje stejné alkaloidy jako bledule jarní.

Bledule Gravetye Giant (Leucojum Gravetye Giant)

Bledule Gravetye Giant (Leucojum Gravetye Giant)

(v nabídce pro rok 2016 není zařazeno)

Bledule Gravetye Giant (Leucojum Gravetye Giant) je větší a vyšší forma bledule letní (45-65 cm). Kvete v květnu a červnu. Má velmi velké cibule.

Bledule (Leucojum) vysazujeme v říjnu pokud možno na slunné stanoviště. Před výsadbou pohnojíme NPK v dávce 100g/m2. Sázíme tak hluboko, aby nad cibulí byla vrstva země po slehnutí půdy nejméně 2x větší než je výška cibule. Na jaře opět přihnojíme plným hnojivem. Na stanovišti ponecháváme několik let.