Prodejna Zahrádkář


Teplická 368/68, Děčín 4
(naproti divadlu)

Prodejní doba
Adresa
Fakturační údaje
Kontakt
 

Hlavní stránka -> jarní cibuloviny -> Drobné cibuloviny - podzim 2014 (již není v nabídce)


Kosatce (Iris) - podzim 2014 (již není v nabídce)
Kosatec síťkovaný (Iris reticulata) - Katharine Hodgkin

Kosatec síťkovaný (Iris reticulata) - Katharine Hodgkin

Kosatec síťkovaný (Iris reticulata) se řadí, narozdíl od většiny hlíznatých kosatců, mezi cibuloviny (zásobním orgánem je cibule). Pochází z hor Kavkazu, Íránu, Iráku, Turecka a Gruzie. Vyskytuje se ve velké škále barev, proto byl pojmenován podle řecké bohyně duhy Iris. Tento druh kosatců reticulatus (síťkovaný) byl pojmenován podle slupky cibulí, která spletí vláken připomíná síť.
Kosatec síťkovaný je vhodný především do skalek. Dorůstá výšky 10 – 12 cm. Kosatce druhu reticulata kvetou již velmi časně v únoru a březnu. Vyhovule ji polostín až slunné místo. Cibulky vysazujeme koncem léta (září, říjen) cca 8 cm hluboko do propustné hlinitopísčité půdy. Tento miniaturní kosatec nesnáší přemokření.

Sněženka (Galanthus) - podzim 2014 (již není v nabídce)
Sněženka Elwésova - Galanthus Elwesii

Sněženka Elwésova (Galanthus Elwesii)

Na světě existuje mnoho druhů a odrůd sněženek. Jihovýchodní Evropa, Malá Asie Sněženka Elwesova (Galanthus elwesii) je velmi podobná sněžence podsněžníku, ale má větší květy. Vnitřní korunní lístky mají u báze zelenou skvrnu. Kvete v období únor až duben. Sněženky patří mezi jedovaté rostliny. Obsahuje (nejvíce v cibuli) alkaloidy (lykorin, galanthamin, tazetin). Otrava se projevuje sliněním, zvracením a průjmem.

Bledule (Leucojum) - podzim 2014 (již není v nabídce)
Bledule jarní - Leucojum Vemum

Bledule jarní (Leucojum vernum)

Bledule jsou jedny z prvních na jaře kvetoucích rostlin. Bledule jsou rozšířeny v Evropě, jihozápadní Asii a v severní Africe. V ČR rostou 2 druhy: bledule jarní (Leucojum vernum) a bledule letní (Leucojum aestivum).

Bledule jarní (Leucojum vernum) roste ve vlhkých listnatých lesích, vzácněji na vlhkých loukách. Kvete v únoru a březnu. Má zpravidla jednotlivé květy. Z jedné cibule vyrostou každý rok tři až čtyři listy a jeden až dva květy. Rostlina může být 10 až 35 cm vysoká. Bledule jarní je rostlina jedovatá. V bleduli jarní jsou obsažené alkaloidy leucojin, lykorin nebo galathamin. Alkaloidy jsou obsažené hlavně v cibulce. Otrava se projevuje zvracením, průjmy ale také nadměrným sliněním. Organismus je značně oslaben.

Bledule letní - Leucojum Aestivum

Bledule letní (Leucojum aestivum)

Jedná se o asi 35 cm vysokou vytrvalou rostlinu s podzemní cibulí, která má asi 2,5-4 cm v průměru. Vyskytují se volně hlavně kolem Středozemního moře, na Balkáně, na Kavkaze. V ČR roste jen v jihomoravských nížinných luzích. Bledule letní, na rozdíl od bledule jarní (Leucojum vernum), kvete později a to od dubna do května. Na lodyze mívá květensví s 3-7 květy. Patří mezi kriticky ohrožené druhy flóry v ČR a je chráněná zákonem. Bledule letní patří mezi jedovaté rostliny. Obsahuje stejné alkaloidy jako bledule jarní.

Aktuální nabídka: Drobné cibuloviny