Prodejna Zahrádkář


Teplická 368/68, Děčín 4
(naproti divadlu)

Prodejní doba
Adresa
Fakturační údaje
Kontakt
 

Hlavní stránka -> jarní cibuloviny -> Drobné cibuloviny - podzim 2013 (již není v nabídce)


Sněženka (Galanthus) - podzim 2013 (již není v nabídce)
Sněženka Elwésova - Galanthus Elwesii

Sněženka Elwésova (Galanthus Elwesii)

Na světě existuje mnoho druhů a odrůd sněženek. Jihovýchodní Evropa, Malá Asie Sněženka Elwesova (Galanthus elwesii) je velmi podobná sněžence podsněžníku, ale má větší květy. Vnitřní korunní lístky mají u báze zelenou skvrnu. Kvete v období únor až duben. Sněženky patří mezi jedovaté rostliny. Obsahuje (nejvíce v cibuli) alkaloidy (lykorin, galanthamin, tazetin). Otrava se projevuje sliněním, zvracením a průjmem.

Bledule (Leucojum) - podzim 2013 (již není v nabídce)
Bledule jarní - Leucojum Vemum

Bledule jarní (Leucojum vernum)

Bledule jsou jedny z prvních na jaře kvetoucích rostlin. Bledule jsou rozšířeny v Evropě, jihozápadní Asii a v severní Africe. V ČR rostou 2 druhy: bledule jarní (Leucojum vernum) a bledule letní (Leucojum aestivum).

Bledule jarní (Leucojum vernum) roste ve vlhkých listnatých lesích, vzácněji na vlhkých loukách. Kvete v únoru a březnu. Má zpravidla jednotlivé květy. Z jedné cibule vyrostou každý rok tři až čtyři listy a jeden až dva květy. Rostlina může být 10 až 35 cm vysoká. Bledule jarní je rostlina jedovatá. V bleduli jarní jsou obsažené alkaloidy leucojin, lykorin nebo galathamin. Alkaloidy jsou obsažené hlavně v cibulce. Otrava se projevuje zvracením, průjmy ale také nadměrným sliněním. Organismus je značně oslaben.

Bledule letní - Leucojum Aestivum

Bledule letní (Leucojum aestivum)

Jedná se o asi 35 cm vysokou vytrvalou rostlinu s podzemní cibulí, která má asi 2,5-4 cm v průměru. Vyskytují se volně hlavně kolem Středozemního moře, na Balkáně, na Kavkaze. V ČR roste jen v jihomoravských nížinných luzích. Bledule letní, na rozdíl od bledule jarní (Leucojum vernum), kvete později a to od dubna do května. Na lodyze mívá květensví s 3-7 květy. Patří mezi kriticky ohrožené druhy flóry v ČR a je chráněná zákonem. Bledule letní patří mezi jedovaté rostliny. Obsahuje stejné alkaloidy jako bledule jarní.

Aktuální nabídka: Drobné cibuloviny