Prodejna Zahrádkář


Teplická 368/68, Děčín 4
(naproti divadlu)

Prodejní doba
Adresa
Fakturační údaje
Kontakt
 
Hlavní stránka

sadbové brambory

(sezónní zboží - jaro 2017)


Sadbové brambory pro jaro 2017 jsou již vyprodány.


Prodáváme výhradně certifikovanou, tj. uznanou bramborovou sadbu od největších a nejzkušenějších firem působících u nás v oblasti produkce brambor.

Velmi rané odrůdy
doba vegetace do 90 dní, pro okamžitou spotřebu, s dynamickým nárůstem hlíz
sadbové brambory - Anuschka, velmi raná odrůda (varný typ AB)

Anuschka - velmi raná odrůda (varný typ AB)

(vyprodáno, již není v nabídce pro rok 2017)

žlutá, vysoce jakostní salátová odrůda

Anuschka (varný typ AB) je velmi raná salátová jakostní konzumní odrůda. Má středně velké hlízy se žlutou slupku s pevnou konzistencí s mělkými očky. Má výbornou chuť. Anuschka upřednostňuje střední až lepší půdy se stejnoměrným zásobováním vláhou a živinami. Anuschka má dlouhé období klidu, velmi dobře se skladuje. Je doporučeno předklíčení. Předklíčení, případně pěstování pod fólií napomáhá rané sklizni a odolnosti hlíz. Patří mezi velmi výnosné odrůdy s vysokým podílem tržních hlíz. Odrůda Anuschka je velmi dobře odolná strupovitosti, virovým chorobám, háďátku bramborovému, středně odolná vůči plísni bramborové.

sadbové brambory - Colette, velmi raná odrůda (varný typ BA)

Colette - velmi raná odrůda (varný typ BA)

(vyprodáno, již není v nabídce pro rok 2017)

žlutá, velmi chutná odrůda skladovatelná do dubna

Colette (varný typ BA) je velmi raná stolní odrůda, která vyniká pěkným dlouze oválným, stabilním tvarem hlíz, hladkou slupkou a žlutou barvou dužniny. Colette nemá sklon k černání dužniny, ke zbarvení syrové dužniny a strupovitosti. S ohledem k dlouhému období vegetačního klidu udržuje si vysokou stolní hodnotu ještě hluboko v zimním období.

sadbové brambory - Impala, velmi raná odrůda (varný typ B)

Impala, velmi raná odrůda (varný typ B)

(vyprodáno, již není v nabídce pro rok 2017)

žlutá, pro letní a podzimní konzum

Impala (varný typ B) je osvědčená a nejžádanější odrůda s pravidelným tvarem hlíz a dobrou stolní hodnotou. Vařené hlízy jsou kypré až středně pevné, středně až silně vlhké, méně moučnaté. Po uvaření, netmavnou. Hlízy jsou velké, oválné až dlouze oválné, velmi vzhledné, velikostně a tvarově vyrovnané, se žlutou dužninou. Má nižší odolnost k virózám, střední odolnost plísni bramborové, vyšší odolnost k mechanickému poškození a obecné strupovitosti.

sadbové brambory - Rosara, velmi raná odrůda (varný typ BA)

Rosara - velmi raná odrůda (varný typ BA)

(vyprodáno, již není v nabídce pro rok 2017)

červená slupka, žlutá dužnina, vhodná k uskladnění

Rosara (varný typ BA) je odrůda nejen pro letní a podzimní konzum. Hlízy jsou středně velké oválné s červenou slupkou a se sytě žlutou barvou dužiny. Dosahuje střední výnosy. Velmi dobré skladování. Díky pozdnímu klíčení se dá uskladnit do dubna bez ztráty konzumní kvality (střední skladovatelnost 4-6 měsíců). Vařené hlízy jsou středně pevné až pevné konzistence, slabě moučnaté.

Rané odrůdy
doba vegetace 90 - 110 dní, vhodné k přímému konzumu i k uskladnění
sadbové brambory - Adéla, raná odrůda (varný typ B)

Adéla - raná odrůda (varný typ B)

(vyprodáno, již není v nabídce pro rok 2017)

žlutá, k přípravě jídel jako přílohy

Adéla (varný typ B) je raná odrůda brambor. Slupka je žlutá, středně hladká až hrubá, barva dužniny tmavě žlutá. Hlízy jsou krátce oválné středně pevné konzistence, chutné, netmavnou. Hodí se k přípravě jídel jako přílohy. Má velmi dobrou stolní hodnotu. Vyšlechtěná v České republice, proto je velmi vhodná do našich klimatických podmínek. Vyznačuje se velmi vysokým nasazením hlíz pod trsem. Má vysokou odolnost virovým chorobám, plísni bramborové i háďátku.

sadbové brambory - Belana, raná odrůda (varný typ AB)

Belana - raná odrůda (varný typ AB)

(vyprodáno, již není v nabídce pro rok 2017)

žlutá velmi chutná, na loupání, vhodná na uskladnění

Belana (varný typ AB) je pevná odrůda s výtečnou chutí vhodná k přípravě salátů i k přímému konzumu, vhodná i na loupání. Hlízy jsou oválné se žlutou slupkou a sytě žlutou dužninou. V syrovém stavu a ani po uvaření dužnina netmavne. Díky svému období vegetačního klidu zaručuje dobré skladování přes zimu až do jara. Odolná háďátku bramborovému. Má výrazně dlouhé období klidu, proto je doporučováno cíleně vystavit sadbu několik dní před výsadbou vyšší teplotě (teplota hlíz až 15 °C), aby se probudily spící nasazení klíčků.

sadbové brambory - Dali raná odrůda (varný typ BA)

Dali - raná odrůda (varný typ BA)

(vyprodáno, již není v nabídce pro rok 2017)

žlutá, vysoký výnos, velké hlízy, pro celoroční využití

Dali (varný typ BA) hlízy jsou velké, oválné, vzhledné, vyrovnané velikostí a tvarem, se žlutou dužninou a žlutou hladkou slupkou. Středně vysoký až vysoký výnos. Vařené hlízy jsou středně pevné až pevné, jemné struktury, chutné, bez barevných změn. Skladovatelnost střední (4-6 měsíců).

sadbové brambory - Karin, raná odrůda (varný typ BA)

Karin - raná odrůda (varný typ BA)

(vyprodáno, již není v nabídce pro rok 2017)

žlutá, konzumní tradiční česká odrůda

Karin (varný typ BA) je středně ranná konzumní odrůda, vhodná pro dlouhodobější skladování. Hlízy jsou středně pevné konzistence, středně velké, dlouze oválné, vzhledné, vyrovnané tvarem, se žlutou dužninou. Slupka je hladká a žlutá. Středně vysoký výnos. Odrůda je odolná proti virovým chorobám.

sadbové brambory - Marabel - raná odrůda (varný typ BA)

Marabel - raná odrůda (varný typ BA)

(vyprodáno, již není v nabídce pro rok 2017)

žlutá, konzumní odrůda vhodná pro dlouhodobější skladování

Marabel (varný typ BA) je mimořádně atraktivní odrůda s velmi dobrou chutí. Je vhodná i pro úpravu loupáním. Vařené hlízy jsou středně pevné, s jemnou strukturou, středně vlhké, velmi chutné, bez barevných změn. Hlízy jsou středně velké, oválné s tmavě žlutou dužninou a žlutou hladkou slupkou, snadno omyvatelné. Marabel je velmi odolná proti napadení virovými chorobami.

sadbové brambory - Princess, raná odrůda (varný typ AB)

Princess - raná odrůda (varný typ AB)

(vyprodáno, již není v nabídce pro rok 2017)

žlutá, salátová, vhodná k loupání, pro dlouhodobé skladování

Princess (varný typ AB) je prémiová, salátová odrůda velmi vhodná k loupání. Vhodná pro mytí a balení, pro dlouhodobé skladování. Hlízy má oválné, pravidelné se sytě žlutou dužninou s vynikajícími chuťovými vlastnostmi, bez barevných změn po uvaření i za syrova. Ordůda má vysoký výnos, je odolná chorobám. Byla oceněna titulem brambor Vysočiny.

Polorané odrůdy
doba vegetace 110 - 130 dní, vhodné k dlouhodobému uskladnění
sadbové brambory - Antonia, poloraná odrůda (varný typ A)

Antonia - poloraná odrůda (varný typ A)

(vyprodáno, již není v nabídce pro rok 2017)

žlutá, salátová odrůda s lahodnou chutí

Antonia (varný typ A) je poloranná salátová odrůda s vynikající lahodnou chutí. Hlízy jsou vzhledné oválné s hladnou žlutou slupkou se žlutou dužninou. Upřednostňuje lepší půdy v dobrém stavu s dobrým vláhovým režimem a přívodem živin. Antonia má výrazné klidové období. Doporučuje se rostliny před zahájením naklíčení probudit teplotním šokem. Odrůda je bezproblémová na skladování. Odolná háďátku.

sadbové brambory - Concordia, poloraná odrůda (varný typ B)

Concordia - poloraná odrůda (varný typ B)

(vyprodáno, již není v nabídce pro rok 2017)

žlutá, konzumní odrůda s dobrou skladovatelností

Concordia (varný typ B) je poloranná odrůda ideální pro  dlouhodobé uskladnění. Vhodná pro praní i loupání. Hlízy jsou krátce oválného tvaru s hladkou slupkou, žlutou dužninou, odolná strupovitosti. Po uvaření netmavne. Vhdná do všech poloh a typů půd.

sadbové brambory - Ditta - poloraná odrůda (varný typ AB)

Ditta - poloraná odrůda (varný typ AB)

(vyprodáno, již není v nabídce pro rok 2017)

žlutá, pevná salátová odrůda, velmi chutná, k dlouhodobému skladování

Ditta (varný typ AB) (původní název Lenka) je poloraná až polopozdní salátová odrůda s vysokým výnosem vhodná k dlouhodobému skladování. Hlízy jsou středně velké, dlouze oválné, středně pevné až pevné konzistence se žlutou dužninou. Patří k jedním z nejchutnějších brambor. Je velmi žádaná pro svou máslovou chuť. Odrůda Dita se vyznačuje jednoduchostí a nenáročným pěstováním. Středně odolná virovým chorobám, středně odolná plísni bramborové.

sadbové brambory - Fabiola, poloraná odrůda (varný typ BA)

Fabiola - poloraná odrůda (varný typ BA)

(vyprodáno, již není v nabídce pro rok 2017)

červená slupka, žlutá dužnina, pro dlouhodobé skladování

Fabiola (varný typ BA) je poloraná až polopozdní konzumní odrůda vhodná pro dlouhodobé skladování s velmi vysokým výnosem. Hlízy jsou oválné, středně velké s červenou slupkou a žlutou dužninou. Středně odolná virovým chorobám, středně odolná plísni bramborové, vysoká odolnost obecné strupovitosti.

sadbové brambory - Laura - poloraná odrůda (varný typ B)

Laura - poloraná odrůda (varný typ B)

(vyprodáno, již není v nabídce pro rok 2017)

červená slupka, žlutá dužnina, velmi žádaná odrůda

Laura (varný typ B) má hlízy středně velké, dlouze oválné, s velmi mělkými očky, s tmavě žlutou dužninou, červenou slupkou. Velmi vzhledné, velikostně vyrovnané, vhodné také ke smažení.

sadbové brambory - Milva, velmi raná odrůda (varný typ AB)

Milva - poloraná odrůda (varný typ AB)

(vyprodáno, již není v nabídce pro rok 2017)

žlutá, odrůda s velmi vysokým výnosem

Milva (varný typ AB) je poloraná s velmi vysokým výnosem. Hlízy mají sytě žlutou dužninu netmavne syrová ani vařená. Odrůda je rezistentní proti napadaní háďátkem.

sadbové brambory - Keřkovské rohlíčky - poloraná odrůda (varný typ AB)

Keřkovské rohlíčky - poloraná odrůda (varný typ AB)

(vyprodáno, již není v nabídce pro rok 2017)

velmi dlouhé rohlíčkovité tuhé lojovité, vhodné na salát

Keřkovské rohlíčky (varný typ AB) je česká historická odrůda originální svým rohlíčkovitým tvarem. Hlízy mají sytě žlutou dužninu a výjimečně tuhou lojovitou konzistenci. Jsou vhodné jako lahůdka k přípravě bramborového salátu.
Hlízy jsou velmi dlouhé, rohlíčkovité, slupka žlutá, dužnina světle žlutá. Výnos hlíz je nižší, při pěstování je vhodná včasná ochrana proti plísni bramborové. Rezistentní rakovině brambor, méně odolná virovým chorobám, středně odolná plísni bramborové. Odrůda vyžaduje vyšší vyrovnané dávky hnojiv a vyrovnaný vláhový režim vyžaduje kvalitní ochranu proti plísni bramborové.

Varné typy (popis):

A - brambory pevné a lojovité, vhodné k přípravě salátů a k přímému konzumu uvařené

B - brambory univerzální, středně pevné, ideální k přímému konzumu uvařené

C - brambory měkké a moučnaté, určené k přípravě bramborového těsta a kaší

Pro přesnější klasifikaci se uvádějí i typy přechodné, např. AB, BA, BC. První písmeno klasifikuje ten varný typ, ke kterému má blíž.

Sázení brambor:
Naklíčené brambory sázíme do půdy vyhřáté na minimálně 6°C, nenaklíčené do půdy o teplotě nad 8°C, přičemž platí, čím vyšší teplota, tím rychlejší růst. Pozor na teploty pod -1°C, kdy zmrzne nať. Optimální teplota pro růst brambor je mezi 20-25°C, v noci o 5°C nižší. Brambory vyžadují kyprou a provzdušněnou půdu, nejlépe lehčí nebo středně těžkou s propustnou spodinou, s PH 5,5-6,5. Krájení sadby provádíme jen u větších hlíz a to podélně, krájíme však pouze zdravé jedince (u necertifikované sadby to nelze zaručit a riskujeme rozšíření chorob). Před zasázením je třeba vyčkat zahojení (zaschnutí) řezných ran. Narašení dosáhneme probuzením brambor při teplotě až 20°C po dobu pěti dnů a následném uložení do teploty nad 8°C, vhodné je sázet brambory s klíčky do 5 mm, kdy nehrozí jejich olámání. Při předkličování je vhodné brát v úvahu fakt, že světlo brzdí růst klíčků. Pro nejrychlejší dobu vzrůstu natě necháváme narůst klíčky do velikosti až 30mm (proces trvá 4-6 týdnů) při vysoké relativní vlhkosti. Brambory lze nechat zakořenit i v lískách se substrátem, se kterým se posléze přesadí tak, aby se nepoškodily kořínky ani klíčky.
Brambory sázíme do hrůbků do půdy prokypřené minimálně do 20 cm, vyhřáté a nezamokřené. Meziřádková vzdálenost je obvykle 75 cm, odstupy v řádku zhruba poloviční, hlízy sázíme tak, aby byly zahrnuty alespoň 1-2 cm ornice.


Hnojení brambor:
Brambory jsou náročné na zásobování živinami. Při jejich výživě je důležitý obsah živin v půdě, vhodně doplňovaný hnojením a střídáním jednotlivých pěstovaných plodin. Rostlina přijímá živiny v průběhu celé vegetace s největší intenzitou v období květu.
Správnou kombinaci dusíku, draslíku a fosforu zajistí speciální hnojivo na brambory, kde jsou jednotlivé složky namíchány ve správném poměru, včetně přídavku hořčíku, důležitém především v období vegetace. Nesprávné hnojení a nadbytek dusíku může způsobit zhoršení vnitřní kvality hlíz, v kombinaci s nešetrnou manipulací s hlízami až šednutí dužniny. Vysoké dávky dusíku se také projeví nižším obsahem sušiny a škrobu v hlízách a ve zhoršené chuti po uvaření.
To je potřeba vzít v úvahu také při použití stájových hnojů. Chlévský hnůj aplikujeme zásadně na podzim, kejdu skotu a prasat a kvalitní kompost naopak na jaře před založením porostu. Vhodně lze využít k dodání živin a k správné aktivaci půdy i zelené hnojení. Doporučovány jsou meziplodiny jako svazenka, hořčice atd. řádně přihnojované dusíkem.
Vysoký obsah hnojiv sice zajistí vyšší výnos, ale negativně se projeví na kvalitě a chuti hlíz.


Ochrana brambor proti chorobám a škůdcům:
Nejobávanější chorobou bramboru je plíseň bramborová. Na listech vznikají neohraničené, vodnaté, později hnědé skvrny, které se rychle šíří většinou od okrajů nebo špiček listů. Na spodní straně listů, na rozhraní zdravého a napadeného pletiva se objevují nevýrazné povlaky houby. Napadené listy postupně odumírají. Původce plísně bramborové způsobuje i hnilobu hlíz. Hlízy pak mají na svém povrchu hnědé až stříbřitě šedé skvrny, které se částečně propadají. Pletivo pod těmito skvrnami hnědne a často podléhá druhotné hnilobě.
Výskyt plísně bramborové závisí na počasí a na odolnosti odrůdy vůči plísni. Rizikovými lokalitami jsou polohy s omezeným prouděním vzduchu, těžkou půdou a pozemky v blízkosti vod a lesů, kde porosty pomalu osychají.
Proti plísni bramborové je nejúčinnější ochrana chemická pomocí fungicidů. Aby však byla účinná, musí být zahájena včas a musí být udržována bez přerušení po celou dobu vegetace. Je doporučeno ošetření zhruba 5x během vegetace podle meteorologických prognóz a náchylnosti odrůdy, zpravidla každých 7-10 dní, každopádně pak vždy po intenzivních srážkách. Účinnost fungicidů se v průběhu sezóny snižuje. Není-li ochrana zahájena včas, šíření choroby již nelze zastavit. Je-li plísní napadana nať v rozsahu 5-20% porostu, je doporučeno ukončení vegetace brambor likvidací natě jejím posekáním nebo vytrháním a odstraněním z pozemku. Po zničení natě je nutná včasná sklizeň, jinak hrozí nebezpečí infekce obrůstajících trsů a následně hlíz plísní bramboru.

Mezi nejvážnější škůdce brambor patří mandelinka. Škodí larvy i brouci, když žerou kromě listů a stonků i ze země vyčnívající hlízy. Vedle brambor napadá mandelinka i další lilkovité rostliny (rajče, papriku). Na žlutých krovkách má 10 podélných černých proužků, zbytek těla je okrově červený s černými skvrnami na hlavě a štítu. Dospělý brouk je velký asi 1cm a přezimuje v půdě v hloubce do 40cm. Ze země vylézá obvykle v polovině května.
Ochranu proti mandelince řešíme jak mechanickým sběrem, a to převážně v květnu a červnu před kladením vajíček na spodní strany listů, tak chemicky pomocí insekticidů.
Snížení výnosu brambor o 10-80% může být způsobeno také rostlinnými viry přenosnými především sadbou. Právě proto je nutné k výsadbě používat certifikovanou sadbu, která je na virové choroby sledována. Šíření virových chorob je způsobeno řadou živočišných organismů, především mšic. Mšice přenesou choroby a již následující rok po zakoupení sadby se výrazně sníží výnosnost brambor. Výskyt mšic a tím přenášení virů je možné omezit pomocí insekticidů.

Aktuální nabídka: Sadbové brambory

Podívejte se také na:

Draselná sůl Hnojivo na brambory, minerální, Forestina