Prodejna Zahrádkář


Teplická 368/68, Děčín 4
(naproti divadlu)

Prodejní doba
Adresa
Fakturační údaje
Kontakt
 
Hlavní stránka -> jarní cibuloviny

Ostatní jarní cibuloviny

(sezoní zboží - podzim 2017)


Lilie bělostná (Lilium Candium) - podzim 2017

Lilie bělostná (Lilium Candidum)

Lilie bělostná (Lilium Candidum) je trvalka se šupinatou cibulí. Kvete v období června a července. Její velké, bílé, široce trubkovité květy vydávají nádhernou, silnou vůni. Dorůstá výšky 70-150 cm. Na podzim vytváří listovou růžici. Je mrazuvzdorná. Dává přednost zásadité půdě. Roste planě v Malé Asii a ve Středozemí.

Lilie bělostná je opředena mnoha mýty, pověstmi i bájemi. Je symbolem čistoty i nevinnosti. Představuje nejušlechtilejší vlastnosti člověka čest, lásku, spravedlnost, statečnost, věrnost. V českých zemích bývá lidově nazývána kostelní lilie.
Staří Řekové bílou lilii zasvětili bohyni krásy a lásky Afroditě. Podle antických pověstí bílá lilie poprvé vyrostla a vykvetla z přelomeného kopí, které zabodla krásná Iliona na hrob svého tragicky zabitého bratra. Jiné pověsti uvádějí, že zrod nastal z kapky mateřského mléka, která při kojení spadla na zem a změnila se v bělostnou lilii.

Lilii bělostné (Lilium Candidum) vyhovují kypré, humózní, vápnité (zásadité) půdy. Vysazujeme ji v srpnu až září do hlinitopísčité půdy. Na dno výsadbové jamky se doporučuje dát drenážní vrstvu štěrku nebo hrubého písku, aby cibule neuhnívaly. Lilie vyžaduje slunné stanoviště nejlépe v blískosti domovních zdí. Vysazujeme mělce tak, aby nad špičkou cibule bylo 3 cm zeminy. Špička cibule by měla být zakryta zemí tak vysoko, jak je cibule sama vysoká. Jakmile ji vysadíte hlouběji, přestává kvést. Ještě na podzim cibule vytvoří listovou růžici. Před výsadbou přihnojíme plným hnojivem. Na stanovišti ponecháme několik let.